Ви увійшли як Гість | Група "Гості"
Вітаю Вас Гість

Аудиторія 310









Пошук
Меню сайту
Калькулятор
Категорії розділу
Корисна інформація
Сонячна система
Астро-фото дня
Статистика
Головна » Статті » Мої статті

СОНЯЧНЕ ЗАТЕМНЕННЯ
 
Затемнення Сонця 20 березня поточного року буде видно як повне в районі Північного полюса нашої планети. Одразу зауважимо — коли говорять про «повне» затемнення, то мають на увазі, що Місяць повністю закриє на якийсь час диск Сонця. У цей відтинок часу спостерігач, який перебуває в смузі повного затемнення, побачить сонячну корону (картина буде схожа на ту, що показана на світлині нижче). Це верхня частина атмосфери Сонця, яку в звичайних умовах людина побачити не може.
 
На світлині — сонячна корона під час затемнення Сонця 2006 року. Фото надане В. Єфіменком з Астрономічної обсерваторії Київського університету імені Тараса Шевченка.
Якщо у вас є можливість подорожувати, то для спостереження затемнення Сонця найкраще обрати ті місця, де його буде видно як повне. 20 березня 2015 р. це може бути північна частина Атлантичного океану, Фарерські острови чи, наприклад, о. Шпіцберген, що у Північному Льодовитому океані.
 
Важливою (власне головною) умовою спостереження є ясне безхмарне небо. Для цього затемнення прогноз не дуже втішний — райони, через які пройде смуга повної фази, в цю пору року часто закривають хмари. Тому тут як вже кому пощастить. Фахівці радять о. Шпіцберген, де ймовірність побачити хмари становить 55%.
 
Загальні обставини перебігу в часі повного сонячного затемнення наведено у поданій нижче таблиці, яку ми взяли з Астрономічного календаря на поточний рік. Усесвітній час (UT) перевести в київський дуже просто — до часу UT потрібно додати 2 години. Для особливо допитливих скажемо, що найдовше сонячну корону можна буде спостерігати над Північним Льодовитим океаном за 260 км на північ від Фарерських островів. Там, за полярним колом, повна фаза затемнення триватиме 2 хвилини 47 секунд.
 
Явище
Усесвітній час (UT)
год
хв
с
Початок часткового затемнення
Початок повного затемнення
Максимальна фаза затемнення
Кінець повного затемнення
Кінець часткового затемнення
 9
 9
 9
10
10
09
16
45
14
21
33
12
39
44
22
 
 
Загальні обставини перебігу в часі повного сонячного затемнення 20 березня 2015 р.
 
Як часткове затемнення Сонця 20 березня 2015 р. можна спостерігати на обширній території земної кулі — в Ісландії, Європі, у північній частині Африки й Азії. До цього району потрапляє і Україна.
Часткове затемнення Сонця в Україні 20 березня 2015 року (постер ВЦ «Наше небо»)
Під час затемнення Місяць найбільше закриє Сонце у північно-західних районах (найменше — у південно-східних) України. Наприклад, у Ковелі максимальна фаза становитиме 0,67, а в Керчі 0,44. У Києві вона буде 0,60, тобто більше половини сонячного диска буде закрито. На схемі, наведеній нижче, показано, який це матиме вигляд на київському небі.
Вигляд диска Сонця у момент максимальної фази затемнення 20 березня 2015 р. на київському небі (схема)
Що потрібно для спостереження часткового сонячного затемнення? Нічого, окрім затемненого скла, щоб ослабити сонячне світло. Замість скла згодиться будь-який інший предмет, що пропускає мало сонячного світла (пригадую, що колись ми спостерігали часткове затемнення Сонця крізь 5-дюймові дискети для комп’ютера).
 
Звертаю увагу! Не дивіться на Сонце навіть під час затемнення у телескоп! Це можна робити тільки тоді, коли його оснащено спеціальним фільтром.
 
Насамкінець. Раджу кожному знайти час для спостереження затемнення Сонця 20 березня 2015 р. Його буде видно навіть за умови нещільної хмарності. Доказом цьому є світлина схожого затемнення, що спостерігалось у Києві 4 січня 2011 р.
Часткове затемнення Сонця 4 січня 2011 р. на київському небі. Автор фото Б. Боровик.

 

Гарної нам погоди й вдалих спостережень!
Категорія: Мої статті | Додав: sam (12.03.2015)
Переглядів: 659 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar